im ,

Cena Bitcoina (BTC) rośnie w tym roku o 50%, przebijając akcje i złoto

Cena Bitcoina (BTC) rośnie w tym roku o 50%, przebijając akcje i złoto

Bitcoin idzie w górę o 50% jak dotąd w 2023 roku, bijąc główne towary i indeksy giełdowe. Osoby z branży powiedziały, że upadki banków wysłały inwestorów szukających alternatyw dla tradycyjnego systemu bankowego, a także istnieje oczekiwanie na spowolnienie wzrostu stóp procentowych, co pomaga bitcoinowi.

Bitcoin wzrasta w tym roku o 50% pomimo upadku głównych banków skupionych na kryptowalutach, bijąc główne indeksy giełdowe i towary.

Inhaltsverzeichnis

1 stycznia bitcoin rozpoczął rajd z poziomu nieco ponad 16 500 dolarów. W ostatnią środę unosił się w pobliżu granicy 25 000 dolarów, dzięki rajdowi, który rozpoczął się w niedzielę.

Skok ceny w tym roku następuje po tym, jak bitcoin rozbił się o 65% w 2022 roku po kilku poważnych upadkach projektów i funduszy hedgingowych, bankructwa, problemy z płynnością finansową oraz porażka FTX, jednej z największych na świecie giełd kryptowalutowych.

Ostatni wzrost był pewnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zamknięcie Silvergate Capital i Signature Bank, dwóch największych kredytodawców dla branży kryptowalut. A Silicon Valley Bank, postrzegany jako kręgosłup branży startupów technologicznych, również upadł.

„50% skok Bitcoina w 2023 r. jest odzwierciedleniem tego, jak bardzo został pobity po upadku FTX, zmieniającej się perspektywy stóp procentowych i porażce (& zmartwychwstaniu) SVB”, powiedział CNBC Antoni Trenchev, współzałożyciel platformy handlu kryptowalutami Nexo.

Od swojego szczytu na poziomie prawie 69 000 dolarów w listopadzie 2021 roku, bitcoin wciąż jest w dół o ponad 60%.

Oto kilka głównych powodów, dla których bitcoin rośnie

Upadki banków

Podczas gdy upadek Silvergate, Signature Bank i SVB wysłał fale uderzeniowe przez rynki finansowe, odbicie bitcoina może być również napędzane przez te właśnie porażki, według Vijay Ayyar, wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i międzynarodowego w giełdzie kryptowalut Luno.

„Wydarzenia z ostatniego tygodnia wokół niepowodzenia SVB i innych banków rzuciły również światło na moc zdecentralizowanych walut, które ludzie mogą w pełni kontrolować i posiadać” – powiedział Ayyar. „Zdecentralizowane finanse zaczynają trafiać do domu w kategoriach koncepcji do wielu więcej ludzi teraz”

Crypto zloty po upadku SVB

Bitcoin jest nazywany zdecentralizowaną walutą, ponieważ nie jest emitowany przez jeden podmiot, taki jak bank centralny. Zamiast tego opiera się na bazowej technologii zwanej blockchain, a jego sieć jest utrzymywana przez społeczność.

Amerykańscy regulatorzy musieli wkroczyć do zagwarantować depozyty klientów w tych bankach, jednakże.

Trenchev z Nexo powiedział, że interwencja „przypomniała inwestorom o strukturalnych brakach amerykańskiego systemu bankowego i leżącego u jego podstaw dolara amerykańskiego, powodach, dla których widzieliśmy w tym tygodniu ucieczkę do Bitcoina.”

Zwolennicy Bitcoina twierdzili, że cyfrowa waluta jest sposobem dla inwestorów na zabezpieczenie się przed posunięciami banków centralnych, szczególnie luzowaniem ilościowym i luźniejszą polityką monetarną, które, jak twierdzą, powodują erozję wartości waluty fiat. Zwolennicy wskazują na skończoną podaż bitcoina jako kluczową cechę tego, że jest on magazynem wartości.

Perspektywa stóp procentowych

Upadki banków nastąpiły po roku podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną. Problem SVB polegał na tym, że musiał on sprzedać aktywa, głównie obligacje skarbowe, aby wzmocnić swój bilans, ponieważ deponenci wycofywali środki. Jednak sprzedał te aktywa z dużą stratą, ponieważ podwyżki stóp procentowych spowodowały spadek cen papierów skarbowych.

Niektórzy analitycy sugerowali, że stres w sektorze finansowym może spowolnić tempo podwyżek stóp ze strony Fed, co mogłoby pomóc aktywom ryzyka, takim jak akcje i bitcoin. To przyszło nawet po tym, jak Fed Chair Jerome Powell powiedział dni przed upadkiem banku, że stopy są prawdopodobnie będą wyższe niż przewidywali to decydenci.

Bitcoin vs. akcje

Bitcoin przejechał w tym roku o 50%. W przeciwieństwie do tego, tech-heavy Nasdaq, z którym bitcoin był ściśle skorelowany w przeszłości, jest w górę o 12% w ciągu roku do dnia dzisiejszego. Na stronie S&P 500 rośnie o 2,5%.

Złoto, które jest postrzegane jako aktywo, do którego inwestorzy lecą w czasach zawirowań rynkowych, jest w tym roku w górę o nieco ponad 3%.

Nie ma wielu towarów lub indeksów giełdowych, które pokonały bitcoina. Jeśli chodzi o pojedyncze akcje, Meta rośnie o około 60% w skali roku.

Wśród głównych walut cyfrowych, wzrósł o 42% w tym roku, podczas gd idzie w górę o ponad 100%.

Was denken Sie?

Bemerkungen

Schreiben Sie einen Kommentar

Wird geladen…

0
Veteran

Geschrieben von admin

InhaltsautorGaleristGeschichtenerzählerBildermacherVideo MacherJahre der MitgliedschaftEmoji AddictUp / Down Voter
OpenAI zapowiada Chat GPT-4, sztuczną inteligencję, która potrafi zrozumieć zdjęcia

Chat GPT-4 – sztuczna inteligencja, która rozumie zdjęcia i filmy

5 najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć o GPT-4

Sztuczna inteligencja na nowym poziomie – Chat GPT-4 już jest!