in

Co pomoże na pamięć i koncentrację – leki i suplementy

Najlepsze leki i suplementy na pamięć i koncentrację

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą dotknąć każdego, choć najczęściej występują u osób starszych, zdarza się jednak, że dzieci też ich doświadczają. Aby poradzić sobie z takimi dolegliwościami, warto skorzystać z suplementów diety lub leków. W niniejszym artykule przedstawiamy różnicę między lekami a suplementami diety oraz omawiamy dostępne w aptekach preparaty, które warto wziąć pod uwagę

pomysł - kartka z żarówką na tablicy korkowej

Suplement diety kontra lek. Podobieństwa i różnice

Table of Contents

Wielokrotnie zdarza się, że traktujemy suplementy diety i leki na równi, wchodząc do apteki. Niestety, jest to błąd. Suplementy diety to preparaty spożywcze, a nie lecznicze, w przeciwieństwie do leków. Ich zadaniem jest uzupełnienie naszej diety, a ich skuteczność może być niepotwierdzona. Leki są przetestowane pod kątem leczenia chorób, zatwierdzone przez specjalne urzędy (UPRL), które ciągle nadzorują i kontrolują inspekcje farmaceutyczne.

W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po suplementy diety, które mają nam pomóc w różnych aspektach zdrowia – najczęściej wybierane to suplementy witaminowe, suplementy poprawiające wzrok czy również te wspomagające proces odchudzania. Mimo że nie ma obowiązku potwierdzania skuteczności działania produktów przez producentów, to właściwie dobrana suplementacja może przynieść oczekiwane efekty.

Jeśli suplement zawiera odpowiednie ilości witamin i składników mineralnych oraz jest dobrze przyswajalny, może rzeczywiście wpłynąć na korzystne zmiany w naszym zdrowiu.

Suplementy na pamięć – kiedy po nie sięgnąć?

Warto rozważyć suplementację, kiedy zauważymy:

 • problemy z uczeniem się na pamięć,
 • kłopoty z zapamiętywaniem krótkich informacji ( np. podanego adresu),
 • problemy z pamięcią krótkotrwałą.

Tego rodzaju preparaty mogą się przydać także w sytuacjach, kiedy czeka nas okres wzmożonej nauki, np. przed zbliżającym się egzaminem.

Preparat wspomagający pamięć to zazwyczaj mieszanka różnych składników, które wspierają naturalną pracę mózgu. Nie brak w nich elementów takich jak tran, żeń-szeń, kofeina czy kwasy omega. Preparat na pamięć najlepiej działa wtedy, kiedy połączony jest z bogatą i urozmaiconą dietą.

Suplementy na koncentracje – wskazania

Czasami zdarza się, że mamy problemy z koncentracją. Choć każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień, to częste pojawianie się trudności ze skupieniem jest sygnałem alarmowym.

Jakie są wskazania, by sięgnąć po suplementy na koncentrację?

 • Trudności z koncentracją nawet na prostych zadaniach,
 • Uczucie rozproszenia uwagi,
 • Problemy z mówieniem (zapominanie wątków),
 • Trudności z nauką.

Suplementy na koncentrację i pamięć zazwyczaj idą ze sobą w parze – podobne objawy i przyczyny sprawiają, że zwykle nie są one stosowane oddzielnie. Suplementy na koncentrację mają więc zazwyczaj podobny skład, bogaty w kwasy omega i witaminy

skupiona dziewczyna nad szachownicą

Suplementy to za mało? Sięgnij po sprawdzone leki

Produkty lecznicze, w przeciwieństwie do suplementów diety, posiadają potwierdzoną skuteczność. Jest to szczególnie istotne w przypadku poważnych problemów, gdy potrzebujemy szybkiego i skutecznego działania. Leki na problemy z koncentracją i pamięcią są często stosowane przez osoby starsze, maturzystów, osoby cierpiące na depresję oraz dzieci z problemami szkolnymi. Potwierdzona skuteczność takich preparatów jest dla wielu prawie gwarancją rozwiązania ich problemów. W lekach zazwyczaj znajdują się składniki, które wspomagają pracę mózgu (np. olej lniany, kwasy omega), dzięki czemu są nie tylko skuteczne, ale również całkowicie naturalne i bezpieczne dla organizmu

Leki na pamięć dla seniora

Wraz z wiekiem nasz organizm osłabia się, co może prowadzić do coraz większych problemów ze skupieniem, koncentracją i pamięcią. Choć zapominanie o okularach czy nieprzypominanie sobie nazwiska czy sceny z filmu to nic nadzwyczajnego, to jeśli problemy te się nasilają i utrudniają codzienne życie, warto temu przeciwdziałać.

Przede wszystkim ważne jest dbanie o zdrowy styl życia. Zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i umysłowa to klucz do sukcesu. Nie powinniśmy pozwolić, aby nasz umysł zaniedbał – emerytura to nie powód, aby odpocząć. Warto stale rozwijać swoje zainteresowania, planować nowe aktywności, być otwartym na nowe doświadczenia – nie tylko dla zdrowia, ale także dla własnej przyjemności.

Należy również zadbać o odpowiedni dobór leków. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na pamięć i koncentrację dla seniorów, większość z nich bez recepty i charakteryzująca się wysoką skutecznością. Seniorzy często korzystają z takich leków jak Bilobil, Ginkoflav, Vita Buerlecithin lub inne leki zawierające lecytynę. Uczniowie natomiast często borykają się z problemami z koncentracją uwagi, spowodowanymi natłokiem szkolnych obowiązków, nauką na pamięć i koniecznością skupienia uwagi podczas lekcji. Problemy te mogą mieć różne przyczyny, wśród których wymienia się m.in.: trudności w pokonywaniu przeszkód, brak ambicji, niewykształcenie umiejętności pracy, słabą motywację, złe odżywianie, stres, frustrację, niesprzyjające warunki w szkole oraz domu.

scrabble napis focus skupienie

Problemy z koncentracją u dzieci w wieku szkolnym

Uczniowie często mają problemy z koncentracją uwagi, a natłok szkolych obowiązków, nauka na pamięć i konieczność skupienia uwagi za lekcjach są problematyczne. Problemy ze skupieniem u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych wymienia się:

 • problemy z pokonywaniem trudności,
 • brak ambicji, aspiracji,
 • niewypracowanie umiejętności wytrwałej pracy,
 • słaba motywacja do wysiłku,
 • zła dieta,
 • stres, frustracja,
 • niesprzyjające warunki w szkole,
 • złe warunki w domu.

Problemy z koncentracją u dzieci mogą objawiać się na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy dzieci, które wykonują powierzone zadania bardzo powoli, nie potrafią się skoncentrować i wydają się być cały czas zamyślone – można wtedy mówić o typie pasywnym. Drugi rodzaj objawów obejmuje dzieci, które wykonują zadania chaotycznie i pobieżnie, są one niecierpliwe i nie potrafią dokładnie zapoznać się z tematem.

Jeśli zaobserwujemy takie problemy u naszych dzieci, nie powinniśmy ich zwalać na ich charakter czy roztrzepanie, ale postarać się im pomóc. Może to obejmować nie tylko wsparcie psychiczne, zachęcanie do rozwijania talentów i budowanie pozytywnych wzorców, ale także zadbanie o właściwą dietę i sprawdzone leki, jeśli są niezbędne. W przypadku dzieci szczególną uwagę należy zwrócić na konsultację z lekarzem i sprawdzenie, czy dany suplement lub lek jest bezpieczny dla najmłodszych.

TOP  leków i suplementów na pamięć i koncentracje

 1. Kwas foliowy – korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, a jego niedobór może prowadzić do zmniejszenia koncentracji i problemy z zapamiętywaniem.
 2. Witamina B12 – pomaga w produkcji czerwonych krwinek oraz wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, co może przyczynić się do poprawy pamięci i koncentracji.
 3. Kwas omega-3 – składnik tłuszczów, który wspomaga funkcjonowanie mózgu i działa przeciwzapalnie.
 4. Luteina – korzystnie wpływa na zdrowie oczu oraz może poprawić procesy poznawcze.
 5. Ginkgo biloba – roślina, która może polepszyć krążenie krwi do mózgu i poprawić koncentrację.
 6. Bacopa monnieri – roślina, która ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji.
 7. Ashwagandha – roślina, która ma właściwości uspokajające i antystresowe, co może przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych.

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0
Veteran

Written by admin

Content AuthorGallery MakerStory MakerImage MakerVideo MakerYears Of MembershipEmoji AddictUp / Down Voter
freak-fight-fame-mma

Dlaczego freak fighty zyskują na popularności

OpenAI zapowiada Chat GPT-4, sztuczną inteligencję, która potrafi zrozumieć zdjęcia

Chat GPT-4 – sztuczna inteligencja, która rozumie zdjęcia i filmy