w ,

Bezos i Blue Origin protestuje przeciwko NASA, która przyznaje astronautom kontrakt na lądownik księżycowy firmie SpaceX

Bezos 'Blue Origin protestuje przeciwko NASA, która przyznaje astronautom kontrakt na lądownik księżycowy firmie Musk's SpaceX

Jeff Bezos 'Blue Origin złożyło w poniedziałek protest przeciwko NASA, kwestionując przyznanie przez agencję kosmiczną kontraktu na lądownik księżycowy o wartości prawie 3 miliardów dolarów dla Elona Muska SpaceX na początku tego miesiąca.

SpaceX w konkursie przeciwko Blue Origin i Leidos ”, Dynetics, otrzymała 2,89 miliarda dolarów za program NASA Human Landing System . Program HLS koncentruje się na budowie lądownika księżycowego, który może przenosić astronautów na powierzchnię Księżyca w ramach misji NASA Artemis. W przypadku HLS SpaceX zaoferowało wariant swojej rakiety Starship, której prototypy firma testowała w swoim zakładzie w Teksasie.

Wcześniej od NASA oczekiwano, że wybierze dwie z trzech drużyn, które będą konkurować z budową lądowników księżycowych, co sprawiło, że sam wybór SpaceX był niespodzianką, biorąc pod uwagę wcześniejsze cele agencji dotyczące kontynuacji programu.

Blue Origin potępił nagrodę jako „wadliwą” w oświadczeniu dla CNBC, mówiąc, że NASA „przesunęła słupki w ostatniej chwili”.

„Według własnych słów NASA dokonała wyboru„ wysokiego ryzyka ”. Ich decyzja eliminuje możliwości konkurowania, znacznie zawęża bazę zaopatrzeniową, a nie tylko opóźnia, ale także zagraża powrotowi Ameryki na Księżyc. Z tego powodu złożyliśmy protest w GAO ”- powiedział Blue Origin.

Blue Origin ujawniło, że NASA ocenili propozycję firmy HLS, która ma kosztować 5,99 miliarda dolarów, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż SpaceX. Firma argumentowała w swoim protestie, że koszt NASA finansowania obu propozycji byłby mniejszy niż 9 miliardów dolarów – lub mniej więcej tyle, ile agencja wydała na SpaceX i Boeinga do opracowania konkurencyjnych kapsuł astronautów w ramach programu Commercial Crew .

„Ponieważ nie udało się utrzymać dwóch źródeł… decyzja NASA o selekcji stwarza szereg problemów dla programu HLS i umieszcza wszystkie jaja NASA w jednym koszyku” – napisała Blue Origin w proteście.

Protest Blue Origin

Po pierwsze, firma Bezosa stwierdziła, że NASA nie dała konkurentom SpaceX możliwości „znaczącej konkurencji” po „zmianie wymagań agencji z powodu nieujawnionego, postrzeganego niedoboru funduszy” na Program HLS.

Po drugie i trzecie, Blue Origin powiedział, że przejęcie NASA było wadliwe w świetle zasad przejęć agencji, a jej ocena propozycji firmy była „nierozsądna”. Po czwarte, firma stwierdziła, że NASA „niewłaściwie i odmiennie” oceniła propozycję SpaceX. I wreszcie, Blue Origin powiedział, że ocena propozycji NASA zmieniła wagę, jaką nadała kluczowym kryteriom, czyniąc cenę „najważniejszym czynnikiem z powodu dostrzeganych ograniczeń finansowania”.

Firma zwrócił uwagę na prace wykonane w celu opracowania lądownika księżycowego, w tym na nieujawnioną kwotę własnych inwestycji w silnik rakietowy BE-7, który planowano wykorzystać w statku kosmicznym.

komercyjna inwestycja w program silnika BE-7 jest bezpośrednim dowodem zaangażowania korporacji w eksplorację Księżyca ”- napisała firma w proteście GAO.

Proces selekcji NASA

Prototyp rakiety SN10 statku kosmicznego stoi na platformie startowej w zakładzie firmy w Boca Chica w Teksasie.

Agencja kosmiczna ogłosiła kontrakt SpaceX 16 kwietnia wraz z dokumentem selekcyjnym źródła n przez dyrektora lotów kosmicznych, Kathy Lueders, przedstawiając powody swojej decyzji NASA.

NASA oparła swój wybór na trzech głównych czynnikach: zdolności techniczne, cena, a następnie ocena zarządzania. SpaceX i Blue Origin otrzymały „akceptowalne” oceny techniczne, przy czym cena SpaceX była najniższa „z dużym marginesem”, a ocena kierownictwa była „znakomita” – podczas gdy kierownictwo Blue Origin zostało ocenione jako „bardzo dobre”, tak samo jak Dynetics.

W szczególności komisja selekcyjna NASA stwierdziła, że znalazła „dwa przypadki proponowanych zaliczek w ramach propozycji Blue Origin”.

„Zgadzam się z oceną, że te płatności związane ze spotkaniem inauguracyjnym są sprzeczne z instrukcjami zawartymi w zaproszeniu i sprawiają, że propozycja Blue Origin nie kwalifikuje się do nagrody „- napisał Lueders.

NASA zażądała 3,4 miliarda dolarów za Program HLS w roku fiskalnym 2021, ale Kongres zatwierdził tylko 850 milionów dolarów. W świetle tego niższego niż oczekiwano finansowania, Lueders przyznał, że wybranie propozycji tylko jednej firmy do programu HLS nie było „optymalnym wynikiem NASA”, ale mieściło się w zasadach przejęć agencji.

W zeszłym tygodniu Musk okrzyknął wybór NASA „wielkim zaszczytem” i powiedział, że uważa, że cel agencji, jakim jest lądowanie astronautów na Księżycu do 2024 r., jest „faktycznie wykonalny”.

„Minęło już prawie pół wieku, odkąd ludzie byli ostatnio na Księżycu. To za długo , musimy tam wrócić i mieć stałą bazę na Księżycu – znowu, jak duża, stale zamieszkana baza na Księżycu ”- powiedział Musk.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Participant

Napisane przez qwqwerqewr39206106

Years Of Membership
Spekulacje Tesli na temat bitcoinów pomogły zwiększyć zyski o ponad 100 milionów dolarów w pierwszym kwartale

Spekulacje Tesli na Bitcoinach pomogły zwiększyć zyski o ponad 100 milionów dolarów w pierwszym kwartale

15306605 1157806074274321 8485663270068289536 n

Burdel w Pokoju MEM