w ,

Dlaczego Tether, trzecia największa kryptowaluta na świecie, niepokoi ekonomistów

Dlaczego tether, trzecia co do wielkości kryptowaluta na świecie, niepokoi ekonomistów

Tether jest trzecim -największa kryptowaluta na świecie pod względem wartości rynkowej

Spis treści

Inwestorzy uważają, że utrata zaufania do uwięzi może być „czarnym łabędziem” kryptowalut, nieprzewidywalnym wydarzeniem, które poważnie wpłynie na rynek.

Problemy związane z nią mają znaczące implikacje dla rodzącego się świata kryptowalut. A ekonomiści coraz bardziej obawiają się, że może to również wpłynąć na rynki poza walutami cyfrowymi. Oto, co musisz wiedzieć:

Co to jest tether?

Podobnie jak bitcoin, tether jest kryptowalutą. W rzeczywistości jest to trzecia co do wielkości cyfrowa moneta na świecie pod względem wartości rynkowej. Ale bardzo różni się od bitcoina i innych wirtualnych walut.

Tether to tzw. stablecoin. Są to waluty cyfrowe, które są powiązane z rzeczywistymi aktywami — na przykład dolarem amerykańskim — w celu utrzymania stabilnej wartości, w przeciwieństwie do większości kryptowalut, o których wiadomo, że są niestabilne. Bitcoin na przykład wzrósł w kwietniu do rekordowego poziomu prawie 65 000 USD i od tego czasu stracił prawie połowę swojej wartości .

Tether został zaprojektowany do powiązania z dolarem. Podczas gdy inne kryptowaluty często zmieniają swoją wartość, cena uwięzi wynosi zwykle 1 USD. Jednak nie zawsze tak jest.

Wahania wartości wystraszyły inwestorów w przeszłości

Handlujący kryptowalutami często używają uwięzi do kupowania kryptowalut, jako alternatywy dla dolara. Zasadniczo zapewnia im to sposób na poszukiwanie bezpieczeństwa w bardziej stabilnych aktywach w czasach gwałtownej zmienności na rynku kryptowalut.

Jednakże kryptowaluty nie są regulowane i wiele banków unika prowadzenie interesów z cyfrowymi giełdami walut ze względu na poziom ryzyka. Właśnie tam pojawiają się stablecoiny.

Dlaczego jest to kontrowersyjne?

Niektórzy inwestorzy i ekonomiści martwią się, że emitent nie ma wystarczających rezerw w dolarach, aby uzasadnić swoje powiązanie z dolarem.

W maju Tether rozbił rezerwy dla swojego stablecoina. Firma ujawniła, że tylko ułamek jej udziałów – dokładnie 2,9% – był w gotówce, podczas gdy zdecydowana większość była w papierach komercyjnych, formie niezabezpieczonego, krótkoterminowego długu.

To uplasowałoby Tethera w pierwszej dziesiątce największych posiadaczy komercyjnych papierów na świecie, według JPMorgan. Tether został porównany z tradycyjnymi funduszami rynku pieniężnego — ale bez żadnych regulacji.

Z tokenami o wartości ponad 60 miliardów dolarów w obiegu, Tether ma więcej depozytów niż wiele amerykańskich banków.

Istotnie od dawna pojawiły się obawy dotyczące tego, czy Tether jest używany do manipuluj cenami bitcoinów , za pomocą jednego badania twierdząc, że token był używany do podtrzymywania bitcoina podczas kluczowych spadków cen w jego potwornym rajdzie w 2017 roku.

Zagrożenie rynku

Analitycy w JPMorgan ostrzegali wcześniej, że nagła utrata zaufania może spowodować „poważny szok płynności na szerszym rynku kryptowalut”.

Ale istnieją również obawy, że nagły wzrost wycofywania powiązań z dolarem może doprowadzić do potencjalnej zarażenia rynku, wpływając na aktywa poza kryptowalutami.

W czerwcu Rosengren wymienił tether i inne stablecoiny jako jedno z kilku potencjalnych zagrożeń dla stabilności finansowej.

„Te stablecoiny stają się coraz bardziej popularne” – powiedział podczas prezentacji.

„Przyszły kryzys może łatwo wywołać, ponieważ staną się one ważniejszym sektorem rynku finansowego, chyba że zaczniemy je regulować i upewnimy się, że faktycznie jest dużo bardziej stabilny do tego, co jest sprzedawane ogółowi społeczeństwa jako stablecoin” – dodał Rosengren.

W zeszłym tygodniu Fitch Ratings ostrzegł, że nagłe masowe umorzenie tokenów może zdestabilizować rynki kredytów krótkoterminowych .

„Mniejsze ryzyko stwarzają monety, które są w pełni zabezpieczone bezpiecznymi, wysoce płynnymi aktywami, chociaż władze mogą nadal być zaniepokojone, jeśli ślad jest potencjalnie globalny lub systemowy”, napisała Agencja ratingowa USA.

Tether nie jest jedynym stablecoinem na rynku, ale zdecydowanie największym i najpopularniejszym. Inne obejmują USD Coin i Binance USD.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Participant

Napisane przez Tolikmcd

Years Of Membership
PicsArt 07 03 11.15.08

Sebastian Szwed ufo na wietrze

Ponieważ Chiny robią postęp w dziedzinie waluty cyfrowej, czołowa grupa banków centralnych wzywa do globalnej współpracy

Największe banki chcą współpracy przy globalnej cyfrowej walucie