w ,

Niedługo elektronika może przestać działać

Huragan wirującej plazmy w kosmosie

Huragany w naszej atmosferze to bardzo destrukcyjne zjawisko. Gwałtowny ruch cyrkulacji powietrza na dużą skalę przenosi nie tylko elementy architektoniczne czy wyposażenie w filmie.

W górnych warstwach atmosfery zaobserwowano kosmiczne huragany, w jonosferze i magnetosferze. Huragany w niższych warstwach atmosfery charakteryzują się okresowym ruchem – nie powietrzem, ale plazmą.

Zwykły huragan powoduje deszcz, tak duża liczba elektronów spada na powierzchnię ziemi z huraganu plazmowego. Może zakłócać działanie sprzętu elektromagnetycznego, w tym sztucznych satelitów.

Czy to częste zjawisko w kosmosie?

Zjawisko to zostało odtworzone na podstawie obserwacji z różnych satelitów badawczych, w tym z National Defence Meteorological Satellite Program (DMSP), w skład którego wchodzi satelita F16 SSUSI, który bada obszar nadfioletu nad półkulą północną.

Dane z satelity są wykorzystywane w specjalnie zaprojektowanym do tego celu programie symulacyjnym. Badacze zaznaczyli w tekście, że przekażą kod zainteresowanym osobom. Huragan kosmiczny trwał około ośmiu godzin, w tym czasie jego intensywność stopniowo malała. Potwierdzają to zapisy z wielu satelitów, które rejestrują przerwy w działaniu i komunikacji.

Zjawisko utraty prądu na naszej planecie jest mało prawdopodobne, jednak gdyby do tego doszło, spowoduje nieodwracalne skutki dla całej ludzkości.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
Contributor

Napisane przez admin

Content AuthorGallery MakerStory MakerImage MakerVideo Maker

Jesteśmy truci przez żywność. Lidl i Biedronka pozwane przez rolnika

Amazon już w Polsce. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?