w , ,

SpaceX wystrzeli astronautów używaną rakietą i statkiem kosmicznym

SpaceX wystrzeli astronautów z ponownie wykorzystaną rakietą i statkiem kosmicznym: Oto, co powinieneś wiedzieć

SpaceX’s Crew Dragon „Endeavour”, znajdujący się na szczycie firmowej rakiety Falcon 9, opuszcza hangar integracji SpaceX obok NASA Kompleks startowy Kennedy Space Center 39A do wprowadzenia na platformę startową 16 kwietnia 2021 r.

SpaceX ma tworzyć historię, jako Firma kosmiczna Elona Muska przygotowuje się do uruchomienia misji Crew-2 dla NASA w piątek rano.

NASA i SpaceX zakończyły serię recenzji przed misją, która ma wystartować z wyrzutni 39A w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy’ego na Florydzie o 5:49 czasu wschodniego w piątek. Wystrzelenie oznacza trzecią start załogi SpaceX w ciągu ostatnich 12 miesięcy i pierwszy raz, gdy wystrzeliwuje zarówno ponownie używaną rakietę, jak i ponownie używaną kapsułę.

„Fajnie jest mieć możliwość zrobienia tego tak szybko. W rzeczywistości… w ciągu niecałego roku w ramach partnerstwa z NASA przewieziemy tylu ludzi, co w programie Mercury ”- powiedział starszy dyrektor SpaceX Benji Reed podczas briefingu prasowego na początku tego tygodnia.

Mercury, rozpoczęty w 1958 roku, był pierwszym programem lotów kosmicznych w USA, obejmującym wystrzelenie Alana Sheparda jako pierwszego Amerykanina w kosmos. Program Mercury wysłał w kosmos sześć osób w ciągu pięciu lat, w sumie SpaceX dopasowało się do swoich misji Demo-2 i Crew-1 w zeszłym roku.

Misja The Crew-2 zwiększy liczbę astronautów SpaceX do nawet tuzina.

„Wiele pierwszych i dzieje się wiele dobrych rzeczy ”- powiedział Reed. „W mniej niż 11 miesięcy wspólny zespół NASA i SpaceX był w stanie poświadczyć ponowne użycie, więc lecimy… Astronauci NASA na sprawdzonym w locie Smoku i sprawdzonym w lotach Falconie”

„Latanie pojazdami ponownie używanymi, pojazdami sprawdzonymi w lotach jest kluczem do większej niezawodności lotu i obniżenia kosztów dostępu do przestrzeni kosmicznej, co ostatecznie pomaga nam uczynić życie wieloplanetarnym” – dodał Reed.

NASA i SpaceX obserwują pogodę, zarówno w okolicy Florydy, jak i na Oceanie Atlantyckim. Lot planowano wcześniej na czwartek, ale wzburzone morze opóźniło start. Ocean musi być spokojny w kierunku, w którym wystrzeliwana jest rakieta, na wypadek gdyby przerwanie lotu w połowie lotu doprowadziło do rozprysku kapsuły po starcie.

trochę trudniejsze, ponieważ ten system wysokiego ciśnienia porusza się nad obszarem Arkansas, który w połączeniu z tym frontem [and] powoduje dość silne wiatry w niektórych obszarach w dół i dość wysokie fale ”- powiedział Joel Montalbano, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. .

Kapsuła Crew Dragon musi spotkać się z ISS na orbicie, więc jeśli SpaceX nie wystartuje w piątek, firma będzie czekać dwa dni do poniedziałku na następny możliwość wystrzelenia.

SpaceX opracował statek kosmiczny Crew Dragon i dostroił swoją rakietę Falcon 9 w ramach programu Commercial Crew NASA, który zapewnił firmie 3,1 miliarda dolarów na rozwój systemu i uruchomić sześć misji operacyjnych.

Commercial Crew to program konkurencyjny, ponieważ NASA przyznała również Boeing z 4,8 miliardami dolarów kontraktami na rozwój statku kosmicznego Starliner – ale ta konkurencyjna kapsuła pozostaje w fazie rozwoju z powodu testu w locie bez załogi w grudniu 2019, który doświadczył znaczących wyzwań.

Crew-2 to druga z tych sześciu misji dla SpaceX, a NASA korzysta teraz z inwestycji poczynionych w rozwój statku kosmicznego firmy.

NASA podkreśla, że poza tym, że USA mają możliwość wysyłania astronautów w kosmos, SpaceX oferuje agencji opcja oszczędzania kosztów . Agencja spodziewa się zapłacić 55 milionów dolarów za astronautę za lot z Crew Dragon, w przeciwieństwie do 86 milionów dolarów za astronautę lecącego z Rosjanami. NASA w zeszłym roku oszacowała, że posiadanie dwóch prywatnych firm konkurujących o kontrakty pozwoliło agencji zaoszczędzić od 20 do 30 miliardów dolarów w kosztach rozwoju .

Firma zakończyła w niedzielę pełną próbę generalną dla załogi 2, podczas której kwartet astronautów ćwiczył ubieranie się w kombinezon i wyjeżdżanie na platformę startową w parze Tesla Model Xs, którego SpaceX używa do transportu załogi.

Plan uruchomienia

Na cztery godziny przed startem astronauci ubierają się. Około pół godziny później załoga wyjdzie na przejażdżki Modelu X, wraz z logo NASA, które będą jechać z kwater astronautów na platformę startową.

Na 2 godziny astronauci przypasują się do swoich miejsc w Crew Dragon i zaczną sprawdzać, czy wszystkie systemy działają. Następnie, na niecałe dwie godziny do startu, właz statku kosmicznego zostanie zamknięty.

SpaceX rozpocznie ładowanie rakiety paliwem 35 minut przed startem, co zainicjuje ostatnią serię procesów i kontroli.

Kilka minut po starcie, stopień wspomagania Falcona 9 powróci i spróbuje wylądować na barce firmy stacjonującej na Oceanie Atlantyckim.

Jeśli cokolwiek jeśli pójdzie źle w ciągu ostatnich pół godziny przed startem lub nawet podczas startu, Crew Dragon przerwie działanie i uruchomi swój system ewakuacji awaryjnej. Firma przetestowała ten system w styczniu bez jeden wewnątrz statku kosmicznego. W tym teście SpaceX uruchomił system podczas najbardziej intensywnej części startu, aby pokazać, że można to zrobić w dowolnym momencie.

Załoga-2 ma zadokować ISS około 24 godziny później, około 5:10 czasu wschodniego w sobotę. Astronauci Załogi-1 nadal są na pokładzie, a ich Smocza Załoga „Odporność” jest zadokowana na ISS. NASA jest przygotowana na to, że połączone załogi spędzą razem od 5 do 20 dni, zanim Załoga-1 wróci na Ziemię.

„Cóż, miej jakieś tymczasowe ustalenia dotyczące spania dla członków załogi ponieważ mamy tak wielu ludzi ”, powiedział Montalbano.

Załoga-2 wykona wtedy pełną misję na ISS, spędzając około sześciu miesięcy na pokładzie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Participant

Napisane przez qwqwerqewr4088169

Years Of Membership
elon musk photo

Elon Musk nie mógł znaleźć pracy w 1995 roku, teraz odpowiedział na to

Samochody Tesli mogą jeździć, gdy nikt nie siedzi za kierownicą, stwierdzili inżynierowie Consumer Reports

Samochody Tesli mogą jeździć, gdy nikt nie siedzi za kierownicą, stwierdzili inżynierowie