w ,

Dlaczego giganci budują ogromne budynki? Przecież praca przenosi się do sieci

If Work Is Going Faraway, Why Is Huge Tech Gentle Constructing?

Kim Walesh od dwóch lat mieszka kilka kroków od centrum San Jose i chętnie przyznaje, że jej sąsiedztwo nie jest teraz tym co uważa się za znaną „stolicę” Doliny Krzemowe. Niemniej jednak Walesh, która kieruje wzorcem gospodarczym metropolii, długo pracowała nad jej ożywieniem, a cztery lata temu pomogła zabezpieczyć klejnot koronny: zupełnie nowy kampus Google w zachodniej części śródmieścia. W przeciwieństwie do osławionych parków biurowych objętych planem, Google zrozumiało, że jest to najnowszy model integrujący biura techniczne z mieszkaniami, transportem publicznym i obszarami publicznymi. Wprowadzały one wraz z nimi obawy o gentryfikację i zatłoczenie. Jednak po latach miasto Googla prawie powstało.

Niestety nastał Covid-19. Biura zamknięte. Ukochane sklepy i restauracje zostały zabite deskami, a ich los postawiony w wątpliwość. To samo można powiedzieć o znacznie większym losie obszaru San Francisco Bay Area, w którym mieszka duża liczba pracowników technicznych, którzy mają możliwość i środki do pracy z dowolnego miejsca. Inwestorzy i założyciele startupów, obiecując, że ich urlop naukowy będzie trwał długo.

Mają mnóstwo amunicji: firmy, w tym Pinterest, Dropbox, Twitter i Yelp, wytyczyły trudny zwrot z eleganckich, pełnych profitów biur, aby objąć przyszłe projekty zdalnej pracy, podczas gdy większe firmy, takie jak Facebook i Salesforce, zapowiedziały, że planują bardziej elastyczne harmonogramy. Dlatego też, gdy jej własny zespół skupił się na Zoom, Walesh nie mogła przestać się zastanawiać nad wielkimi planami, które pomogła w realizacji dla Google i San Jose. Nadeszła rewolucja w pracy zdalnej. Jeśli ludzie nie potrzebowali już biur, czy potrzebowali też wielkiego miasta Googla?

Rok później Walesh odczuwa coś zaskakującego: optymizm. Miasto – przynajmniej w jakiejś wyobrażonej po pandemii przyszłości – kwitnie. Przemawiając na początku tego miesiąca, szybko odhaczyła około tuzina ważnych wydarzeń, które pozostały na dobrej drodze, z których wiele znalazło się w centrum uwagi w połowie pandemii. Nie miało to znaczenia dla Google, który po sześciomiesięcznym opóźnieniu zostanie poddany ostatecznemu głosowaniu w Radzie Miasta w maju. W sumie projekty obejmują miliony stóp kwadratowych nowej powierzchni biurowej i pojemności dla tysięcy pracowników w centrum San Jose.

I tak, patrząc na nadchodzące dziesięciolecia rozwoju, Walesh była sceptyczna co do przewidywań dotyczących zbliżającego się upadku jej miasta i regionu. Mówiło się, że nadchodzi śmierć Doliny Krzemowej. Coraz więcej firm przenosi się do Arizony by płacić dużo mniejsze podatki.

Zaskakującym składnikiem pandemii są ambicje związane z nieruchomościami. Google powiedziało w październiku, że być może prawdopodobnie wymyśli większe umowy najmu swoich obecnych biur na nabrzeżu San Francisco o prawie jedną trzecią. Plany budowy i najmu powstały jeszcze przed pandemią. W rozmowie w sprawie zarobków na początku tego miesiąca Ruth Porat, dyrektor ds. Finansów firmy Alphabet, opiekującej się Google, powiedziała, że ​​wydatki na budowę i modernizację biur bez wątpienia zostaną „znormalizowane” w 2021 r. „Bierzemy pod uwagę fakt, że współpraca biurowa będzie będą odpowiednie dla przyszłości Google tak samo, jak dla naszej przeszłości ”- napisał dyrektor generalny Googla.

Zuckerberg mówił o przejściu do pracy na dalekim dystansie i że może tak pracować dzesięć lat. W międzyczasie, w ciągu ostatniego roku, na własną rękę, FB zwiększył swoją liczbę pracowników o 13 000, głównie w dziale produktów i inżynierii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Participant

Napisane przez Ada Cielusik

Years Of Membership
FB IMG 1603713091281

2021*

05a0e167e143a3192657f0673d8e2117

Odkrycie na Saharze. Naukowcy w szoku