in

Zmierzch Yakuzy | Japońska mafia | Film Dokumentalny | Polski Lektor


Film dokumentalny w wersji z polskim lektorem – Zmierzch Yakuzy. Czym jest Yakuza? Czy to rak narodu czy zło konieczne w kraju o jednym z najniższych wskaźników przestępczości w uprzemysłowionym świecie?

Zmierzch Yakuzy (2013)
Reżyseria: Sebastian Stein
Scenariusz: Sebastian Stein
Gwiazdy: Daikaku Chôdôin, Shorai Horitoku, Jaime Morris
Gatunek: Dokument
Kraj: Japonia, Niemcy
Język: Polski
Znany również jako: Twilight of the Yakuza
Data premiery: 2013 (Internet)
Miejsce kręcenia filmu: Tokio, Japonia (lokalizacja)

Streszczenie:
Yakuza, japońskie syndykaty przestępczości zorganizowanej, to wymierająca rasa. Ich członkowie starzeją się, a rząd Japonii rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę rozprawę z nimi, aby wyeliminować ich raz na zawsze. Ale kim są Yakuza? Rakiem narodu czy złem koniecznym w kraju o jednym z najniższych wskaźników przestępczości w uprzemysłowionym świecie?

Niewątpliwie Yakuza są zamieszani w przestępstwa, w tym wymuszenia, oszustwa, morderstwa, narkotyki i hazard. Jednak Japonia ma jeden z najniższych wskaźników przestępczości w uprzemysłowionym świecie, z przestępstwami związanymi z narkotykami – oficjalnie sprzecznymi z kodeksem honorowym Yakuzy – lub gangami ulicznymi uderzająco niskimi, co w wielu przypadkach przyczynia się do obecności Yakuzy. Głęboko zakorzenione w japońskim społeczeństwie, są postrzegane jako zło konieczne i „rozwiązywanie problemów”. Istnieją od 1700 roku i mówi się, że chronią słabszych przed silniejszymi, przestrzegając rygorystycznego kodeksu honorowego. Kilka klanów przyczyniło się nawet do pomocy ofiarom niedawnego trzęsienia ziemi i tsunami, wszystkie powody, dla których opinia publiczna o Yakuza w Japonii nie jest wyłącznie negatywna.

W przeciwieństwie do mafii, Yakuza jest legalną, publiczną grupą, co czyni ją stosunkowo łatwą do sprawdzenia. Ich biura są publiczne, ich członkowie zarejestrowani przez policję, a członkowie Yakuzy posunęli się nawet do swobodnego przyznawania się do winy w przypadkach dochodzeń w sprawie przestępstw, jako część ich kodeksu honorowego. W reakcji na surowe środki rządowe przeciwko nim, Yakuza zaprzestała wszelkiej współpracy z prawem. Ponieważ policja koncentruje swoje zasoby na Yakuzie, wielu przestępców po prostu nie rejestruje się już w klanach i zaczyna działać w podziemiu, unikając uścisku policji. Pojawia się wyraźny trend w kierunku nowej struktury przestępczości zorganizowanej w Japonii, co skutkuje gwałtownym spadkiem liczby tradycyjnej Yakuzy, podczas gdy podziemie rośnie – w tym zagraniczne rosyjskie i chińskie mafie.

Dokument opowiada o walce Yakuzy o przetrwanie i restrukturyzacji sceny przestępczości zorganizowanej w Japonii. Co więcej, bezprecedensowy dostęp do tajnego świata Yakuzy daje wgląd w to, kim naprawdę są Yakuza: przestępcami, wyrzutkami, ale także członkami rodziny i częścią japońskiego społeczeństwa.

Recenzje:
„Zamknięci w boksie pod zwiększoną presją policji i z niedoborem nowych członków, Yakuza nie ma już miejsca we współczesnej Japonii i wymiera. Wywiady z obecnymi członkami Yakuzy, tatuażystą, dziennikarzem, policjantem i niedawno ekskomunikowanym członkiem gangu.

Założona na zasadach okazywania siły silnym i współczucia słabym, miała kodeks honorowy niespotykany we współczesnych gangach.

Odcinki z byłym członkiem (Nakamura) były dla mnie dość ponure, ponieważ życie w gangu było wszystkim, co znał przez 37 lat, a teraz stara się dostosować do normalnego świata. Tak, oglądanie dziwnego starca zachowującego się, jakby nadal był twardy, może być dziwne, ale daje on wiele wglądu w swoje poprzednie życie. Jego historia jest smutna, ponieważ rozpacza z powodu porzucenia go przez przyjaciół i nieudanych przedsięwzięć biznesowych, stając się wyraźnie bardziej pijany i emocjonalny w miarę postępu filmu. Usłyszeć, że zginął wkrótce po zakończeniu filmu, ukrywając się przed windykatorami, jest być może symbolem Yakuzy jako całości, która powoli ginie i wymiera w dzisiejszych czasach”.
– napisał „aldrichg-81958” na IMDb.com

Znany również jako (AKA):
(tytuł oryginalny) Twilight of the Yakuza
Niemcy Twilight of the Yakuza
Włochy Twilight of the Yakuza
Holandia Twilight of the Yakuza
Polska Twilight of the Yakuza
Rumunia Yakuza la apus
Szwecja Twilight of the Yakuza
Zjednoczone Królestwo Twilight of the Yakuza

····················································································

WSPIERAJ NAS!
✘ Członkostwo –

WIĘCEJ FILMÓW!
► Finanse: https://bit.ly/3BRK1Kz
► Gospodarka: https://bit.ly/38NwlE0
► Wszystkie playlisty: https://bit.ly/2YyZdy6

#finanse #gospodarka #filmypolskie

····················································································

COPYRIGHT: All of the films published by us are legally licensed. We have acquired the rights (at least for specific territories) from the rightholders by contract. If you have questions please send an email to: info[at]moconomy.tv, Moconomy GmbH, www.moconomy.tv.

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Loading…

0
Veteran

Written by admin

Content AuthorGallery MakerStory MakerImage MakerVideo MakerYears Of MembershipEmoji AddictUp / Down Voter
TAJEMNICE-SWIATA-quotZLO-W-SIECI-TERRORYZMquot-FILM-DOKUMENTALNY-FULL-HD-Lektor-PL

Zło w sieci – Dokument – Lektor PL

quotMorderstwo-prawie-doskonale-David-Brownquot-caly-film-dokumentalny.-Lektor-PL

Morderstwo prawie doskonałe: David Brown – Dokument – Lektor PL