w

Oczy szeroko zamknięte 1999 – Cały Film – Lektor PL

Stanley Kubrick był geniuszem wie każdy kto otarł się choć trochę o jego twórczość. W jego dorobku artystycznym nie było filmu słabego, tylko mniej lub bardziej dobre, w zależności od subiektywnych ocen ludzi, jak i samej krytyki. Niemal każdy obraz tego wielkiego twórcy, był w historii kina wielkim wydażeniem. Z niecierpliwością czekano na każdy tytuł mający się niebawem pojawić. Teraz gdy Kubrick już niestety nie żyje wiemy, że warto było czekać…
Oczy szeroko zamknięte jest chyba jednym z najmniej docenionych jego filmów.

Stanleya Kubricka można porównać do Dostojewskiego. Podobnie jak genialny pisarz, dokonuje głębokiej analizy psychologicznej, w tym przypadku bohaterów swojego filmu. Wwierca się w ich psychikę niczym robak, a wyniki tej ekspedycji w ludzki umysł przenosi na ekran. Oczywiście na tym się nie kończy. Widz, konsumując wizję reżysera, zdaje sobie sprawę, że jest mu, być może, bardzo bliska. Pobudza swoje szare komórki. Próbuje rozpracować psychikę postaci, a przede wszystkim swoją. „Kim jestem? Jakbym postąpił? Czy w mojej głowie jest miejsce na podobne fantazje? Co mną kieruje?”.

Film Kubricka pozostawia ogrom pytań bez odpowiedzi, co sprawia, że trudno przejść obok niego obojętnie.

Alice (Nicole Kidman) prowadzi galerię i udziela się towarzysko, William Harford (Tom Cruise) jest znanym lekarzem, zajmuje się leczeniem bogaczy, dzięki czemu jest dość zamożny. Małżeństwo z dziewięcioletnim stażem, należą do śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku. Są zamożni, mają córkę i, pozornie, są szczęśliwą, spełnioną rodziną. Tymczasem na scenę wkraczają rutyna i spokój, które, jak wiadomo, uczuciu nie sprzyjają.

Nie tylko niesamowity klimat przemawia za tym filmem, chociaż jest on bardzo silnym atutem tego dzieła. Jak ktoś już wspomniał, co bardzo mi się podobało, problem dotyka naszej wyobraźni i tego gdzie może ona nas zawieść. Kubrick stawia bardzo ważne pytania o zdradę, jej granice, gdzie się zaczyna, a gdzie tak naprawę kończy; o zazdrość, która może nas bezwolnie doprowadzić do całkowicie wyimaginowanych wniosków, owładnąć i zmanipulować.

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Veteran

Napisane przez admin

Content AuthorGallery MakerStory MakerImage MakerVideo MakerYears Of MembershipEmoji AddictUp/Down Voter
Naznaczony 3 caly film

Naznaczony 3 – Cały Film 2015 – Lektor PL

straszny film 3

Straszny Film 3 – Cały FILM – Lektor PL